|
Pályázati támogatások |
Stránczli Attila |
2022.05.04. 15:14 |
Nemzeti Együttműködési Alap Támogatási Program (2021)
Helyi és területi hatókörű civil szervezetek egyszerűsített támogatása 2021.
Közösségi környezet kollégium
NEAG-KP-1-2021/1-000871
Huszárélet Körmenden
Támogatási összeg: 300.000 Ft
|
Gálaműsorral ünnepelte 775 éves jubileumát Körmend |
Stránczli Attila |
2019.10.30. 08:12 |
Gálaműsorral ünnepelte 775 éves jubileumát Körmend
Képgaléria megtekintése2019.10.29. - 12:30 | Büki László 'Harlequin'
Október 28-án a rendszerváltást követő 30 évben elismerésben részesülteket köszöntötte gálaműsorral és a korábban átadott elismerés megerősítéseként jubileumi emlékéremmel a várossá avatásának 775 éves jubileumát ünneplő Körmend városa. A Batthyány Örökségközpont színháztermében rendezett eseményen közreműködött Horváth Percsák Sándor, Sabáli László, Mihály Péter, a Városi Vegyeskar, a Béri Balogh Ádám Néptáncegyüttes és a Senior Néptáncegyüttes.
Ezen jubileum alkalmából Bebes István polgármester városköszöntő gondolatai között elhangzott, hogy az ünnep közösségi létezés, amikor egyéni céljaink a közösség javában oldódnak fel. Ez a közel nyolc évszázadnyi múlt nem szűkölködött a sikerekben, a nagyszerű alkotásokban, kiemelkedő teljesítményekben és meghatározó személyekben.
"Legtöbbjük már nem lehet közöttünk, rájuk kötelességünk emlékezni, emlékük, munkásságuk előtt pedig tisztelegni. Ők voltak azok, akik az évszázadok során gyarapították értékeinket, megalapozták hagyományainkat és Körmend város nevét ismertté tették az országban. Gazdag történelmünk, sikeres múltunk mellett pedig van egy nagyszerű jelenünk is. Meghatározó eredményeket értünk el az elmúlt években közösségként és egyénenként is. Művészek, tanárok, orvosok, sportolók, városvédők, a közszolgálatban kiválóan teljesítők alkottak maradandót, munkájukkal hozzájárulva ahhoz, hogy a város jó híre, szellemi rangja növekedett, és hogy mára a térség meghatározó szereplőjévé vált. Legyünk büszkék arra, hogy nekünk Körmend jutott otthonul!" - emelte ki Bebes István, aki egy Márai Sándor idézettel zárta gondolatait:
"A szülőváros (...) nem templomtorony és nem tér szökőkúttal, s virágzó kereskedelem és ipar; a szülőváros egy kapualj, ahol először gondoltál valamire, pad, amelyen ültél és nem értettél valamit, pillanat a folyóvíz alatt, mikor valamilyen régi létezés emlékébe szédültél vissza; simára csiszolt kavics, melyet megtalálsz a régi asztalfiókban, s már nem tudod, mit akartál vele; a hittantanár kalapja, melyen barna folt éktelenkedett, szorongás egy történelem óra előtt, különös játékok, melyeket senki nem ért, és következményeiről álmodsz egy életen át, tárgy egy ember kezében, hang, amit éjjel hallasz a nyitott ablakon át és nem tudod elfelejteni."
A jubileumi napon több mint 100 polgárt köszöntöttek, akik az elmúlt 30 évben munkájukkal, példamutatásukkal kiérdemelték Körmend város elismerését, és kaptak -eddig elismerésüket megerősítendő- jubileumi emlékérmet a várossá avatás 775 évfordulója alkalmából.
A Batthyány Örökségközpont színháztermében rendezett gálaműsorban közreműködött Horváth Percsák Sándor, Sabáli László, Mihály Péter, a Városi Vegyeskar, a Béri Balogh Ádám Néptáncegyüttes és a Senior Néptáncegyüttes.
forrás: vaskarika.hu
|
Pozsonyi csata 1111. évfordulója - Zalaegerszeg |
Stránczli Attila |
2018.07.09. 11:40 |
1111 éve arattak diadalt Árpád vitézei – Látványos megemlékezés a pozsonyi csata évfordulójánn
|
Határmenti tavaszolás |
Stránczli Attila |
2018.05.07. 14:27 |
|
Huszáros rohammal nyitott a Batthyány Lovas Bandérium |
Stránczli Attila |
2017.07.13. 08:47 |
|
Turizmusfejlesztés ágyúszóval |
Stránczli Attila |
2017.03.19. 13:43 |
Több száz tagja van a Vas megyei hagyományőrző csoportoknak, amelyek tematikában átfogják történelmünket a honfoglalástól a Nagy háborúig. E tevékenység napjainkra gazdasági kérdéssé is vált vidéken.
Nagy sikerrel "szerepeltek" a szombathelyi Klapka-huszárok a '48-as forradalom és szabadságharc minapi emlékünnepségein. A gyermekek csillogó szemekkel tekintettek a nyalka lovasokra, a felnőttek jó része érdeklődve figyelte a megelevenedett történelmet. Ez napjainkban már nem véletlen, az országban egyre több hagyományőrző csoport működik, tevékenységük immár gazdasági, turisztikai és oktatási kérdéseket is felvet.
Vas(vár)megye ebben a témában kivételezett helyet foglal el Magyarországon. A térség bővelkedik történelmi helyekben, várakban és szinte minden korban kivette részét a magyar történelem formálásából. Talán ezért is magas a megyére eső hagyományőrző csapatok száma, amelyek tematikában a rómaiaktól és a honfoglalástól a Nagy háborúig bezárólag ápolják - elsősorban a katonai - népi és kézműves hagyományokat. A megyében, összességében több száz tagot számlálnak ezek a csoportok, amelyek nem kevés pénzt és még több időt áldozva egyfajta történelemszemléletet is közvetítenek a nagyközönség felé. Működésük immár nem csak a szemléletformálásra és tájékoztatásra terjed ki, létezésük már gazdaságformáló erővé vált, országosan is.
A körmendi Batthyány Lovas Bandérium történelmi gyökerekkel rendelkezik. A család egykor alkalmazott lovas hajdúkat a kastélyban
- Ez már régen nem hobbi, ez már küldetés - jegyezte meg a Vas Népe kérdésére Gondár György, a szombathelyi Fekete Sereg képviselője. E küldetés megvalósulása napjainkban a mindennapok gazdaságában is megjelenik, számos Vas megyei település számára turisztikai, ezáltal bevételgeneráló kérdéssé vált.
- Alapvetően identitáskereséssel kezdődött, amikor 2007-ben, a város 475 éves jubileumán elkezdtük szervezni az Ostromnapokat - tájékoztatott Básthy Béla, Kőszeg alpolgármestere. Hangoztatta, akkoriban fel sem merült, hogy ez a program turisztikai látványossággá válhat.
- Elsőként a magunk identitását szerettük volna meghatározni, helyünket a világban, a hazai környezetben - tette hozzá az alpolgármester. A mai rohanó világban van igény arra, hogy meghatározzuk: kik is vagyunk, miért is vagyunk például kőszegiek?
- A személyes identitáskeresés aztán a helyi hagyományőrző csoportok erősödését hozta magával, olyanokat, akik egész szezonban viszik városunk hírét szerte az országban és olyanokat is, akik csak az Ostromnapokon húznak viseletet - mondta Básthy Béla. Véleménye szerint a napjainkra szervezett produkcióvá érett Ostromnapok megrendezése nagy kihívást jelent a városnak, ám egyben turisztikai vonzerővel is bír, ami helyi adóbevételekkel jár.
|
"Körmend Város érdekében kifejtet Kulturális tevékenységért” díj |
Stránczli Attila |
2015.10.26. 17:27 |
Körmend Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Batthyány Lovas Bandérium hagyományőrző Közhasznú Egyesület részére a "Körmend Város érdekében kifejtet Kulturális tevékenységért” díj arany fokozatú oklevelét adományozza.
IV. Béla király 1244. október 28-án kelt, Körmendnek adományozott városi kiváltságlevele 771. évfordulója alkalmából, október 23-tól november 3-ig Körmend Város Ünnepnapjai rendezvénysorozat tart városunkban. A október 24-én Bebes István polgármester a város Fő terén tartott ünnepi megemlékező beszédét követően kitüntetéseket adott át.
fotó: Jámbori.
Fotó: Batthyány Bandérium
Körmend Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Batthyány Lovas Bandérium hagyományőrző Közhasznú Egyesület részére a "Körmend Város érdekében kifejtet Kulturális tevékenységért” díj arany fokozatú oklevelétadományozza.
Körmendi és Körmend környéki lovasok a 2000-es évek elején határozták el, hogy hobbijukat összekötik a hagyományőrzéssel.
Komoly előkészületek után 2005. augusztus 19-én történt meg a Batthyány Lovas Bandérium zászlóavatása a Batthyány kastély udvarán Batthyány-Strattmann László Paszkál herceg, Bebes István polgármester, Császár István plébános és Franziska Müller zászlóanya közreműködésével.
Sokan segítettek a korhű egyenruhák, lószerszámok és fegyverek elkészítéséhez szükséges pénz előteremtésében, Bebes István polgármester mellett Körmend Város Önkormányzata és a Szent György Közösségfejlesztő Egyesület is. Néhány tagcsere mellett mára létrejött egy nagyon szorgalmas és elkötelezett, összetartó társaság, akik mindent megtesznek a bandérium további fejlődéséért, valamint városunk és a Batthyány család hírnevének öregbítéséért.
A Batthyány Lovas Bandérium 2012-ben vált közhasznú egyesületté. Ettől kezdve fejlődésük töretlen.
Ezt bizonyítja a csapat- és lószállító autó, utánfutó és új egyenruhák beszerzése, a korhű táborozás feltételeinek megteremtése, talpas csapat felállítása és kanócos puskával való felfegyverzése és egyre több fiatal integrálása a csapatba.
Működésük 10 éves ünnepségén 2015. augusztus 15-én Bebes István polgármester, Óra Krisztián plébános és Gombásné Nardai Ibolya zászlóanya közreműködésével avatták fel új, Körmend város történelmi címerét ábrázoló, kézzel festett zászlójukat, valamint kiállítás nyílt a Batthyány kastély kápolnájában „Tíz éves a Batthyány Lovas Bandérium” címmel.
Az egyesület célja változatlan: bemutatni Batthyány Ádám egykori lovas bandériumát, annak hadi ruházatát, fegyverzetét lovas felszerelését, valamint korhűen megjeleníteni harcmodorát.
Szerepet vállalnak az oktatás, ismeretterjesztés területén, részt vesznek kulturális és ünnepi rendezvényeket, házigazdái a hagyományőrző élménytáboroknak, minden év augusztus 19-én szervezői a látványos elemekben bővelkedő, az 1664-es körmendi csatát megelevenítő jelenetnek a Rába-parton.
A körmendi Batthyány Lovas Bandérium , a Kőszegi Darabontok és a Sárvári Nádasdi Ferenc bandérium tagjai 2012. novemberében hagyományteremtő szándékkal, közfelkiáltással megalakították „Vas Vármegye Vitézlő Rendjét”, amelynek nemes célja a török kort megelevenítő vasi hagyományőrzők közös képviselete , valamint a megye hírnevének öregbítése.
forrás: www.kormend.hu
|
10 éves a Batthyány Lovas Bandérium, Zászlószentelés |
|
2015.08.15. 18:00 |
A kastély udvarában már készülődtek a Batthyány Lovas Bandérium tagjai, akik fennállásuknak tizedik évfordulóját ünnepelték. A csapatról Stránczli Attila, a talpas csapat vezetője beszélt.
"Hagyományőrző lovas és talpas csapatunk a 17. század második felének időszakát kelti életre. Ebben az időszakban Körmend, mint végvár védelmezte a magyar földet, a hódító török hatalmas seregeivel szemben." - mondta el Stránczli Attila, majd hozzátette: Batthyány I. Ádám által létrehozott könnyűlovasság 21. századi utódait láthatjuk ma itt a Batthyány kastély udvarán. Ezek a lovasok már nem viseltek vértet és fém sisakot, hanem a történelem folyamán először egyenruhába bújtak. Ha végignézünk csapatunkon, láthatjuk, hogy ennek a századnak (kornétának) színe a sárga és a királykék. Hallhattuk, hogy a csapat 2005. augusztus 19-én alakult, épp ezen a helyen, és a csapat jelenlegi lobogója már több tucatnyi településre elvitte a Batthyányiak, a városunk és a csapat hírnevét, Szigetvártól Kőszegen át Csobánc váráig.
A talpas csapat vezetője elmondta, hogy abban a történelmi korban a zászló egyet jelentett a csapattal, a zászlóhordozó a hadnagy utáni legmagasabb rang volt. Csapatzászlajuk meggypiros, kézzel festett fecskefarkú zászló, egyik oldalán Szűz Mária, a másikon a magyar címer látható, felirat rajta: Deus et Ceasear (Isten és Császár), Sancta Maria Patrona Hungariae (Szűz Mária Magyarország védelmezője).
Az új zászlón zöld alapon vörös pajzsban két arany színű oroszlán fog közre egy ezüstszínű tornyot, amely a város 1244-es pecsétjének mintájára készült.
Az új zászlót Körmend Város adományozza a Batthyány Lovas Bandériumnak, ennek kapcsán Bebes István polgármester mondta el gondolatait:
"Számomra ez egy nagyszerű nap, másodszor állhatok itt a bandérium előtt. Első alkalommal 10 évvel ezelőtt, és azokkal a kollégákkal, akikkel közösen dolgoztunk annak idején, és akik az alapításnál részt vettek, komoly belső érzést hordozunk magunkban." - mondta el Bebes István, majd Széchenyi István szavait idézte: "Tiszteld a múltat hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn." Széchenyi István köthető a Batthyány családhoz, hiszen ők ketten ajánlották fel a legmagasabb összeget az Magyar Tudományos Akadémia megalapításához. "Történelmi párhuzam ez, hiszen az ország két fontos főrendje azon munkálkodott, hogy a múltat megőrizhesse, és dolgozhasson a jövőn. Nekünk is ez a feladatunk." - mondta el Bebes István.
A zászlóba ezek után díszszöget helyezett el Óra Krisztián római katolikus káplán, Bebes Istvánpolgármester, Horváth János a Batthyány Lovas Bandérium kapitánya, valamint Rácz Miklós a zászló készítője.
Ezután Óra Krisztián megszentelte a zászlót, és áldást mondott. Gombásné Nardai Ibolya zászlóanya köszöntő szavaiban rámutatott arra, hogy ma az összetartozás gyönyörű jelképét, a Batthyány Lovas Bandérium zászlaját avatjuk. Ez a hagyomány asszonyi szerepben tartja a nőket, társává teszi őket a férfiaknak a nemzetet megtartó küzdelemben. "Megmaradni a szülőföldön nem kisebb dicsőség, mint a nagyvilágot szolgálni. Körmendet szolgálni a nagyvilágban, értékeit gazdagítani a Batthyány Bandérium feladata marad" - tette hozzá, majd a meghajtott zászló csúcsa alá felkötötte a szalagot, majd tette ugyanezt Horváth János, a Batthyány Lovas Bandérium vezetője, jelezve, hogy a bandérium befogadja a zászlót.
A zászlószentelési ünnepség nagyon megható volt. Belegondoltunk abba, hogy az adott történelmi korban mit jelentett a zászló, hogy képesek voltak meghalni érte, és mennyit jelent most, 2015-ben.
forrás: www.vaskarika.hu
|
Adó 1% |
Stránczli Attila |
2015.03.02. 10:55 |
Kedves Látogatóink!
Szeretnénk felhívni a figyelmüket arra, hogy a 2015-ös évtől kezdődően lehetőség van az adójuk 1%-át felajánlani a Batthyány Lovas Bandérium részére.
Név: |
Batthyány Lovas Bandérium Hagyományőrző Közhasznú Egyesület |
Cím: |
9900 Körmend Berki Utca 26. |
Adószám: |
18279094-1-18 |
Támogatásukat előre is köszönjük!
üdvözlettel:
A Batthyány Bandérium tagjai
|
Körmendi Napok 2014 |
|
2014.08.22. 11:05 |
Hagyományőrző bemutató, Néptáncgála, Charlie - Befejeződött a Körmendi Napok 2014 rendezvénysorozat
Képgaléria megtekintése2014.08.21. - 01:00 | Waldo - Fotók: Waldo, Dancs Enikő Bianka
A Körmendi Napok befejező napján már korán reggel huszártoborzót tartottak a hagyományőrző élménytáborban, a Batthyány- kastély oldalkertjében, majd délutántól a tábori életbe nyerhetett bepillantást a látogató. A hagyományos felvonulás után a Rába partján a Körmendi csata 350. évfordulóján hagyományőrző lovasbemutatót és viadalt láthatott a népes számú közönség, majd a csónakfelvonulás és tűzijáték után a Nemzetközi Néptáncgálát a Batthyány-kastély udvarában. A napot Majsai Gábor, Charlie és Marót Viki és a Nova Kultúrzenekar koncertjei zárták.
A Körmendi Napok rendezvénysorozat eddigi napjain minden korosztály megtalálhatta a számára legjobban tetsző programot: a Szabadság tér baráti beszélgetések, nagy találkozások helyszíne lehetett, a Batthyány-kastély épületegyüttesében kiállítások, borkóstolók kaptak helyet, míg az udvaron szabadtéri színházat láthattunk, az oldalkertben pedig a hagyományőrző csoportok vertek tábort.
Az elmúlt napok eseményeit a zárónap koronázta meg, hiszen a legnagyobb érdeklődést idén is - mint ahogy minden évben - a hagyományőrző csoportok bemutatói jelentették. A Körmendi Csata 350. évfordulóján a viadal jeleneteit a Batthyány Lovasbandérium, a Kőszegi Darabontok, a Nádasdy hagyományőrző Bandérium, a Gyulaffy László Hagyományőrző Lovasbandérium, a Gölbasi vitézei, valamint a Régi Hagyományőrző Kulturális és Sport Egyesület idézte meg.
A heves csatában láthattunk lányrablást, párbajt, lovas vágtát, és hallhattunk ágyúdörgést és fegyverropogást.
Az Államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepén beszédet mondott Bebes Istvánpolgármester, majd megszegte az új kenyeret.
A hagyományos csónakfelvonulás és a tűzijáték után kezdetét vette a Batthyány-kastély udvarában a Nemzetközi Néptáncgála.
|
| |