Szakmai beszámoló a
Batthyány Lovas Bandérium Hagyományőrző Közhasznú Egyesület
2012. évi tevékenységéről
Batthyány Ádám Lovas Bandérium 2012. évben tovább folytatta az Alapszabályában rögzített tevékenységét, melynek célja a Körmenden a 17. században uralkodó Batthyány család földesúri famíliájának vezetője Batthyány Ádám lovas bandériumának életre keltése:
- hadi ruházata, fegyverzetének, lovas felszerelésének korhű bemutatása
- harcmodorának megismertetése
- egyesületünk hölgy tagjai számára a korhű, klasszikus lovaglási stílus megismertetése, elsajátítás után annak közönség előtti bemutatása
- az amatőr szabadidő sport mellett az oktatás, ismeretterjesztés, kulturális rendezvényeken való részvétel
- szeretnénk részt vállalni a turizmus, vallási turizmus hazai és nemzetközi fellendítésében, a hagyományőrző huszártalálkozókon való részvétellel
- műemlékvédelmi tevékenységet a műemlékek megóvásának, ápolásának, helyreállításának segítésében végeznénk
- Környezetvédelmi tevékenységünket a lovak több éves tapasztalattal bíró hagyományos tartásával, ellátásával és azok környezetének megóvásával érjük el
A 2012. december 31-i állapot szerint egyesületünk 18 fő rendes tagot számlált. Az év során az egyesületből kizárás nem történt. 4 fő tagfelvételére került sor az év folyamán.
Rendezvényeken való részvételeink:
A Körmenden város hivatalos állami és egyházi rendezvényein és a városban működő „Civil szervezetek” rendezvényein vettünk részt. A településen lebonyolított rendezvények közül a legkiemelkedőbb és legnagyobb volumenű a 2012. augusztus 19.-20.-án megrendezett Körmendi Napok programsorozat aktív résztvevői voltunk. Itt vendégül láttuk a tatai Gölbasi Vitézei Török Kori Hagyományőrző Csapat tagjait, a körmendi Régió Egyesület íjász hagyományőrzőit, és a Gyulaffy László Hagyományőrző Lovas Bandériumot. Velük együtt hadi bemutatókat tartottunk, tábori életképekkel ismerkedhettek meg a táborba látogatók: hagyományos huszárételekkel, fegyverzettel, viselettel és nem utolsósorban a lovakkal ismerkedhettek. A körmendi ünnepi rendezvénysorozat esti, Rába-parti főrendezvényén több ezer ember előtt a török kort megidézve, 1664-ben lezajlott ütközetet elevenítettük fel, nagy sikerrel.
A Bandérium lovas tagjait felkérték többek közt a februárban megtartott körmendi rönkhúzásra, a Március 15.-i Nemzeti Ünnepen való közreműködésre, a márciusi Tavaszünnepen hintóztatásra, a júniusi Gyermeknapon lovagoltatásra, az augusztusi Nemzeti Családi Napon a Rába-parti lovagoltatásra. Ezen kívül falunapi rendezvényeken szerepeltünk Egyházashollóson, Felsőberkifaluban, Kemestaródfán. szüreti felvonuláson vettünk részt Hegyháthodászon, Egyházasrádócon, Szentpéterfán. Fontos szereplői voltunk a Nádasdy Történelmi Fesztiválnak és a Gyulaffy Napok Csobáncért rendezvénynek.
Kiemelt eseménynek számítottak a következők:
2012. június 02.
A szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület szervezésében a 11-es Huszárezred megalakulásának 250. évfordulója alkalmából két napos ünnepi rendezvényt szervezett. A csapatok ünnepélyes zászlóadományozási ünnepségen is részt vettek. A zászlót Hende Csaba Honvédelmi miniszter adta át. Délután a laktanya területére várták az érdeklődőket.
2012.június 20.
A körmendi Batthyány kastélyban tartották 1612. június 19-én és 20-án az Első Dunántúli Református Zsinatot. Ezt az eseményt tekintik a dunántúli egyházkerület megalakulásának. A körmendi istentisztelet az egyik központi megemlékezés volt. A rendezvény fővédnöke Kövér László házelnök volt. A bandérium tagjai díszőrséggel tisztelték meg a rendezvényt.
2012.október 06.
A köztársasági elnök Rátóton, abban az emlékparkban mondta el beszédét, ahol a hagyomány szerint 1861-ben a haza bölcse, Deák Ferenc ültetett tizenhárom tölgyfát az Aradon kivégzett mártírok emlékére. Áder János Magyarország köztársasági elnöke és V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára részvételével lezajlott gyönyörű ünnepségen megtisztelésnek éreztük, hogy a Batthyány Bandérium állhatott lovas díszőrséget.
2012. november 03. A Vasi Múzeumfalu adott helyet annak a baráti összejövetelnek, amelyen a körmendi Batthyány Lovas Bandérium, a Kőszegi Darabontok, és a sárvári Nádasdy Ferenc Bandérium tagjai gyűltek össze első ízben, hogy lezárják a 2012-es évet. A hagyományőrzők közfelkiáltással megalakították "Vas Vármegye Vitézlő Rendjét", melynek szerepül a török kort megelevenítő vasi hagyományőrzők közös képviseletét, valamint a megye hírnevének öregbítése nemes célját szánják.
2012. november 11.
Batthyány Ádám nővére, Erzsébet életét bemutató könyvhöz legközelebb állónak érezték a rendezők a Bandériumot, ezért kértek fel minket a díszőrségre. A könyv a domonkosok szombathelyi letelepítőjének, Batthyány Erzsébetnek tevékeny életét mutatja be. Dr. Hende Csaba, a kötet egyik előszavának írója köszöntötte a résztvevőket, vendégeket, és hangsúlyozta, a történelem és az előttünk élt emberek példáját.
2012.novembe |